Biuro prasowe

backBtn

17.01.2014

Pożegnanie Magdaleny Grodzkiej - Gużkowskiej,

Fundacja Taubego na rzecz Życia i Kultury Żydowskiej pogrążona jest w żalu po stracie Magdy Grodzkiej-Gużkowskiej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Pani Grodzka-Gużkowska zmarła 6 stycznia, dzień przed swoimi 90. urodzinami. W uznaniu jej zasług w ratowaniu żydowskich dzieci z getta warszawskiego podczas II wojny światowej Fundacja Taubego uhonorowała ją w 2011 r. wręczaną co roku Nagrodą im. Ireny Sendlerowej, którą odebrała w warszawskiej synagodze Nożyków.

 

Magdalena (Magda) Grodzka-Gużkowska, z domu Rusinek, miała 15 lat, kiedy dołączyła do antynazistowskiego podziemia. Wraz z innymi młodymi Polakami działała tajnie pod dowództwem Ireny Sendlerowej, rozpoczynając pomoc w ratowaniu żydowskich dzieci z getta w Warszawie. Jednym z uratowanych przez nią dzieci był 5-letni Włodzio Berg. Jego rodzice zdołali wyprowadzić do z getta i przyprowadzić do starszego polskiego małżeństwa. Kiedy ktoś ich wydał, Magda Grodzka-Gużkowska przeniosła chłopca do pustego mieszkania, dokąd codziennie przemycała mu żywność i kredki do rysowania. W końcu chłopiec został przeniesiony do klasztoru w Otwocku, a jego imię i nazwisko zmieniono na Wilhelm Donat. Po wojnie młody Wilhelm wrócił do rodziców, którzy przetrwali kilka obozów koncentracyjnych. Wyjechali do Nowego Jorku, gdzie Wilhelm dorósł i pracował z sukcesami jako wydawca książek. Kiedy dowiedział się, że kobieta, która go uratowała wciąż żyje, napisał petycję do Instytutu Jad Waszem, by Magdzie Grodzkiej-Gużkowskiej przyznano tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, co nastąpiło w 2009 r.

 

W późnych latach swojego życia Magda Grodzka-Gużkowska odkryła, że sama jest żydówką i została ukochanym członkiem warszawskiej społeczności żydowskiej. W swojej autobiografii „Szczęściara” napisała: „Wiem, że warto przeżyć życie, jeśli pomoże się choć jednej rodzinie, jednemu dziecku. Ja miałam to szczęście”.

 

Została pochowana w czwartek, 9 stycznia 2014 r., na cmentarzu żydowskim w Warszawie. W uroczystościach uczestniczyli Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, oraz członkowie żydowskiej społeczności.

 

Niech jej życie i wspomnienia będą błogosławieństwem i inspiracją.

 

backBtn

up_arrow