Biuro prasowe

backBtn

24.06.2014

Nagroda im. Ireny Sendlerowej przyznana


San Francisco - w lipcu tego roku Taube Philanthropies uhonoruje Nagrodą im. Ireny Sendlerowej autorkę zakazanej książki poświęconej życiu Żydów, która to publikacja została przemycona z komunistycznej Polski przez autorkę z pomocą amerykańskich dyplomatów. Drugim laureatem jest dyrektor teatralny, który nie poddał się neonazistowskim atakom mającym zapobiec odnowie żydowskiego życia w Lublinie.

Nagroda nazwana na cześć polskiej katoliczki, która uratowała setki żydowskich dzieci z getta warszawskiego podczas nazistowskiej okupacji zostanie przyznana podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie w piątkowy wieczór 4 lipca 2014 r. o godz. 18.00 w Synagodze Tempel.

„Tych dwoje czołowych polskich obywateli wykazało się podziwu godnym oddaniem dla wzbogacania i wzmacniania powszechnej świadomości dziedzictwa polskich Żydów, uparcie dążąc do rozpowszechnienia wsparcia i zwalczając wciąż obecne lokalnie uprzedzenia” powiedział Tad Taube, przewodniczący Taube Philanthropies i honorowy konsul Rzeczpospolitej Polskiej w San Francisco.

Laureatka Małgorzata Niezabitowska jest nagradzaną współautorką książki „Ostatni: Współcześni Żydzi Polscy”, którą napisała wraz z mężem – fotografem Tomaszem Tomaszewskim. Jest to jedna z pierwszych książek uznających i badających życie współczesnych Żydów w Polsce. Niezabitowska jest ponadto działaczką Solidarności i członkiem rady nagradzanego Muzeum Historii Żydów Polskich (MHŻP), którego główna wystawa zostanie otwarta w październiku br. w Warszawie. We wrześniu 1986 r. National Geographic opublikował poświęcony „Ostatnim: Współczesnym Żydom Polskim” artykuł, który znalazł się na okładce czasopisma. W tym czasie Niezabitowska była stypendystką Niemana na Harvardzie, ale aż do dziś nigdy nie mówiła publicznie, w jaki sposób wywieziono z Polski rękopis.

Drugim laureatem jest Tomasz Pietrasiewicz, założyciel i dyrektor uznanej instytucji Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie. Po tym jak neonaziści zaatakowali jego mieszkanie, rzucając cegłami z namalowanymi na nich swastykami, Pietrasiewicz przyrzekł kontynuować upamiętnianie bogatego lubelskiego żydowskiego dziedzictwa i uczyć o nim poprzez sztukę.


Nagroda im. Ireny Sendlerowej została utworzona w 2008 r. przez Taube Philanthropies na cześć odważnej bojowniczki, którą Yad Vashem uhonorował tytułem „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”. Wyróżnienie przyznawane jest Polakom, którzy podtrzymują i ożywiają żydowskie dziedzictwo swojego kraju. Laureaci wybierani są w okolicy 12 maja – rocznicy śmierci Sendlerowej, która zmarła w 2008 r.

Komunistyczna cenzura zmusiła Niezabitowską do rezygnacji z dziennikarstwa, ale działaczka nawet wtedy nie zrezygnowała z propagowania niezależności mediów. Po legalizacji Solidarności została reporterką Tygodnika Solidarność. Podczas obowiązywania w Polsce stanu wojennego w latach 80. XX wieku Niezabitowska wysyłała dyplomatycznymi kanałami sprawozdania na Zachód, gdzie publikowały je czołowe media. W 1986 r. Niezabitowska i Tomaszewski podjęli wiele niebezpiecznych kroków rodem z thrillera szpiegowskiego, by w końcu przekazać w tajemnicy amerykańskiemu dyplomacie rękopis „Ostatnich” w ukrytym podwórku w centrum Warszawy. Charakter tabu obejmującego tematykę żydowską sprawił, że książka, która została wydana w USA w 1986 r., a w 1987 r. w Niemczech, Austrii i Szwajcarii mogła ujrzeć światło dzienne w Polsce dopiero po zwycięstwie Solidarności w 1989 r.

W 1989 r. Niezabitowska została rzeczniczką nowego demokratycznego rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego – głosu „Nowej Polski”. Następnie założyła wydawnictwo i firmę public relations, oddając się wspieraniu fundacji, których celem było zachowanie polsko-żydowskiego dziedzictwa, w tym fundacji Shalom. W 2001 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta, a w 2013 r. ambasador USA Stephen Mull przyznał jej prestiżową Nagrodę im. Czesława Miłosza za wkład w porozumienie amerykańsko-polskie.

Od ponad 10 lat Niezabitowska jest zdecydowanym, zabierającym publicznie głos adwokatem Muzeum Historii Żydów Polskich, działając od 2013 r. w radzie tej instytucji. W listopadzie 2013 r. prowadziła galę wręczenia nagród im. Ireny Sendlerowej w nowo otwartej auli MHŻP

Wizjonerski reżyser Tomasz Pietrasiewicz stał na czele odnowy Bramy Grodzkiej, której celem było uczczenie pamięci 45 000 lubelski Żydów i kwitnącej przedwojennej żydowskiej kultury zniszczonej przez nazistów. Pietrasiewicz usłyszał po raz pierwszy o historii tego miejsca (zwanego także Bramą Żydowską, jako że służyła ona za przejście między Starym Miastem a dzielnicą żydowską) na początku lat 90. XX wieku i od razu uświadomił sobie, że w tym miejscu została dosłownie pogrzebana bogata, złożona historia Żydów.

Wykorzystał teatr i inne artystyczne przedsięwzięcia, by rzucić światło na utraconą pamięć tego, co kiedyś było tętniącą życiem metropolią żydowskiego i polskiego życia i zaprezentować je ogółowi. Jego uparte i nieprzerwane oddolne inicjatywy i działania pomogły stworzyć tętniące życiem centrum kulturalne zapełnione kawiarniami, wystawami, pamiątkami, warsztatami i licznymi artystycznymi wydarzeniami

Tomasz Pietrasiewicz stawiał czoła licznym atakom neonazistów, ogłaszając za każdym razem publicznie, że nic nie powstrzyma go od uczczenia historii lubelskich Żydów i promowania tolerancji

W 2008 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta, a w 2011 r. otrzymał nagrodę im. Jerzego Giedroycia za „stworzenie ruchu społeczno-artystycznego o uniwersalnym znaczeniu, który służy refleksji nad trudną przeszłością, ale także buduje współczesność wolną od nietolerancji i ksenofobii”.

O Nagrodzie im. Ireny Sendlerowej

Nominacje zostały przyznane przez panel złożony z członków rady doradczej Taube Philanthropies oraz liderów społeczności żydowskiej w Polsce. W minionych latach nagrodę otrzymali m.in. Janusz Makuch, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Krakowie, Jan Jagielski, kierownik działu dokumentacji zabytków Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, uznani naukowcy prof. dr Maria Janion i dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, zmarła niedawno Magdalena „Magda” Grodzka – Gużkowska – która z narażeniem życia pomagała Irenie Sendlerowej - a także Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m-st. Warszawy.

W celu uzyskania dodatkowych informacji lub umówienia wywiadów prosimy o kontakt pod adresem mailowym: info@taubephilanthropies.org.

backBtn

up_arrow