Biuro prasowe

backBtn

30.07.2015

In Memoriam: Dr Jan Kulczyk, 1950 – 2015

Fundacja Taubego z głębokim żalem żegna dr. Jana Kulczyka, znamienitego darczyńcę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, który odszedł 29 lipca w wieku 65 lat.

 

Dr Jan Kulczyk był najzamożniejszym polskim przedsiębiorcą i niezwykle wpływowym człowiekiem biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Dał się poznać jako hojny filantrop, patronując nie tylko Muzeum Historii żydów Polskich POLIN, ale także wielu innym instytucjom kulturalnym.

 

Dr Jan Kulczyk urodził się w 1950 r. i reprezentował trzecie pokolenie przedsiębiorców w swojej rodzinie. Był właścicielem spółki z siedzibą w Warszawie, w chwili obecnej prowadzonej przez jego syna Sebastiana, a także domu inwestycyjnego z oddziałami w Dubaju, Kijowie, Londynie i Luksemburgu. Dr Jan Kulczyk pełnił funkcję przewodniczącego Rady Dyrektorów Międzynarodowego Zielonego Krzyża, a spółka Kulczyk Investments była strategicznym sponsorem polskiej reprezentacji olimpijskiej. W 2012 r. dr Jan Kulczyk wraz z potentatem nowojorskiego rynku nieruchomości, Larrym Silversteinem, założył spółkę Kulczyk Silverstein Properties z siedzibą w Warszawie.

 

Dr Jan Kulczyk był znaną postacią w polskim życiu kulturalnym i obywatelskim. Wśród otrzymanych przez niego wyróżnień znalazła się m.in. przyznawana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagroda „Mecenas Kultury 2012” w podziękowaniu za wsparcie, jakiego udzielił Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W czerwcu 2015 r. dr Jan Kulczyk został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia na rzecz wspierania i promocji polskiej kultury oraz dziedzictwa narodowego. Ponadto w maju tego roku Fundacja Taubego przyznała dr. Janowi Kulczykowi jedną z dwóch nagród im. Ireny Sendlerowej.

 

Dr Jan Kulczyk podsumował swój dar dla Muzeum następującymi słowami: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest dla mnie jak kompas moralny. Uczy nas, że do prawdy nie dojdzie się na skróty – bez tolerancji, szacunku i przebaczenia. Przypomina, że trzeba zostawić ślad po tym, co dla nas ważne i wartościowe. Te słowa wybrzmiewają ze zdwojoną siłą w obliczu śmierci dr. Kulczyka. On sam bez wątpienia wywiązał się ze swojego obowiązku pozostawienia śladu po tym, co było dla nas ważne w życiu. Fundacja Taubego przekazuje wyrazy głębokiego współczucia bliskim dr. Jana Kulczyka, w tym jego córce Dominice oraz synowi Sebastianowi.

backBtn

up_arrow