Biuro prasowe

backBtn

13.10.2015

Dr Jan Kulczyk pośmiertnie uhonorowany Nagrodą Im. Ireny Sendlerowej

Ustanowiona przez fundację Taube Philanthropies Nagroda im. Ireny Sendlerowej przyznawana jest każdego roku Polakom, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego w Polsce. W tym roku został nią pośmiertnie uhonorowany Jan Kulczyk.

 

Warszawa, 13 października 2015 - Nagroda im. Ireny Sendlerowej za rok 2015 została wręczona dzieciom Jana Kulczyka, Dominice Kulczyk i Sebastianowi Kulczykowi. Przedstawiciele fundacji Taube Philantropies  uhonorowali w ten sposób zaangażowanie ich ojca w upamiętnianie oraz upowszechnianie historii i kultury Żydów w Polsce.

 

Jan Kulczyk odszedł niespodziewanie 29 lipca br. w wieku 65 lat. Był nie tylko największym polskim przedsiębiorcą prowadzącym działalność na globalną skalę, ale również niezwykle hojnym filantropem i mecenasem wielu przedsięwzięć kulturalnych. Wsparcie finansowe, którego udzielił Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN umożliwiło zakończenie jego budowy, przygotowanie wystawy oraz uroczyste otwarcie w październiku 2014 roku.

 

„Dr Jan Kulczyk ucieleśniał głęboką świadomość wielu Polaków, w myśl której historia żydowska jest integralną częścią ich historii narodowej,” wspomina Tad Taube, prezes Taube Philanthropies, która wręczyła odznaczenie. „Jako lider w biznesie i filantropii Jan nie miał sobie równych. Jako przedstawiciel trzeciego pokolenia Polaków, mających niesamowitą zdolność do prowadzenia interesów i wielką pasję dla swojego kraju, Jan Kulczyk realizował na całym świecie przedsięwzięcia, które wspierały rozwój podstawowej infrastruktury i zasobów energetycznych napędzających polską gospodarkę. Najważniejsze jest jednak to, że Jan świetnie rozumiał na czym polega duch dobroczynności, dlatego dołączył do międzynarodowych wysiłków na rzecz wsparcia Muzeum”.

 

Aleksander Kwaśniewski dodaje: „Jan Kulczyk był człowiekiem, który przekraczał granice, miał wizję i potrafił ją realizować. Mogę o tym powiedzieć głośno – przekonałem go do tego, aby włączył się do wielkiego projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kiedy w dniu otwarcia wspólnie zwiedzaliśmy wystawę, nie krył satysfakcji z tego, że jego wkład pomógł stworzyć instytucję, która będzie mieć wpływ nie tylko na Polskę, ale także na cały świat”.

 

Jan Kulczyk był właścicielem i przewodniczącym rady nadzorczej Grupy Kulczyk Investments realizującej projekty inwestycyjnej na całym świcie i posiadającej biura w Warszawie, Londynie, Luksemburgu, Dubaju oraz Kijowie. Od początku 2014 r. prezesem zarządu rodzinnej firmy jest jego syn Sebastian, a córka Dominika zasiada w radzie nadzorczej, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącej. Dominika Kulczyk zarządza również Kulczyk Foundation, poprzez którą realizuje działania charytatywne oraz społeczne w Polsce i w rejonach świata dotkniętych szczególnym ubóstwem.

 

Jan Kulczyk był mocno zaangażowany w wiele inicjatyw społecznych. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady międzynarodowej organizacji ekologicznej Green Cross, a spółki Grupy Kulczyk Investments od 2012 roku są sponsorem strategicznym polskiej reprezentacji olimpijskiej. W 2012 roku Jan Kulczyk został uhonorowany tytułem Mecenasa Kultury przyznanym mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czerwcu bieżącego roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania polskiej kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Mówiąc o swoim wkładzie na rzecz Muzeum POLIN, Jan Kulczyk użył niezwykle proroczych słów: „Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest dla mnie jak kompas moralny. Uczy nas, że do prawdy nie dojdzie się na skróty, bez tolerancji, szacunku i przebaczenia. Przypomina, że trzeba zostawić ślad po tym, co dla nas ważne i wartościowe”.

 

Aby dodatkowo uczcić dziedzictwo Jana Kulczyka, doroczny koncert w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie w 2016 r. w Synagodze Tempel będzie dedykowany Jego pamięci. Będzie to pierwszy w 26-letniej historii Festiwalu koncert zorganizowany ku czci konkretnej osoby.

 

O Nagrodzie im. Ireny Sendlerowej

 

Nagroda im. Ireny Sendlerowej została ustanowiona w 2008 roku przez Fundację Taubego w celu upamiętnienia odważnej działaczki społecznej, uhonorowanej przez Instytut Yad Vashem tytułem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Nagroda przyznawana jest każdego roku 12 maja, dokładnie w rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej. Otrzymują ją obywatele Polski, którzy wnoszą wybitny wkład w ochronę i odbudowę dziedzictwa żydowskiego w kraju.

 

Nominacje do Nagrody rozpatruje komitet, w skład którego wchodzą członkowie rady doradczej Fundacji Taubego oraz liderzy społeczności żydowskiej w Polsce. Do grona dotychczasowych laureatów należą Janusz Makuch, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Jan Jagielski, archiwista Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, Ś.P. Magda Grodzka-Gużkowska, która ryzykowała życiem, pomagając Irenie Sendlerowej w ratowaniu żydowskich dzieci z getta, prof. dr Maria Janion oraz dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, cenione badaczki, Bogdan Zdrojewski, były minister kultury i dziedzictwa narodowego, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, Tomasz Pietrasiewicz, założyciel i dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, oraz Małgorzata Niezabitowska, pisarka, dziennikarka i członkini Rady Muzeum.

backBtn

up_arrow