Biuro prasowe

backBtn

25.07.2018

Wokalistka Ola Bilińska uhonorowana przez Taube Philantthropies nagrodą im. Ireny Sendlerowej

 

Bogaty repertuar artystki przyczynia się do zachowania ciągłości kultury jidysz

Od lewej do prawej: Helise Lieberman, dyrektor Fundacji Centrum Taubego w Warszawie; Ola Bilińska, laureatka nagrody;
Shana Penn, dyrektor wykonawcza Taube Philanthropies

 

KRAKÓW, POLSKA –  W sobotę 28 czerwca 2018 r. podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie Shana Penn, dyrektor fundacji Taube Philanthropies z siedzibą w San Francisco, oraz Helise Lieberman, dyrektor Centrum Taubego w Warszawie, wręczyły Nagrodę im. Ireny Sendlerowej 2018 drugiej tegorocznej laureatce. Została nią Ola Bilińska, ceniona artystka-wokalistka oraz badaczka języka i kultury jidysz. Bilińska jest pierwszą artystką-muzykiem, która otrzymała tę nagrodę.

 

Mamy wielką przyjemność nagrodzić Olę Bilińską za jej doskonałą pracę twórczą na rzecz pielęgnowania i krzewienia muzyki jidysz. Artystka przywraca pamięć o tradycyjnych piosenkach, zarówno tych popularnych, jak i mało znanych, i nadaje im nowe, niezwykle ciekawe brzmienie powiedziała Shana Penn, dyrektor wykonawcza Taube Philanthropies. –W ten sposób upamiętnia też dawnych artystów i ukazuje bogactwo kultury jidysz na współczesnej scenie. Artystka jest bardzo zaangażowana w pielęgnowanie kultury jidysz w Polsce i na całym świecie.

 

Od XX wieku po dzień dzisiejszy naród żydowski daje wyraz niesłabnącego niepokoju o przetrwanie języka jidysz. Jednak właśnie teraz, kiedy tak bardzo uświadamiamy sobie ten lęk, wzrasta nowe pokolenie gotowe przejąć kulturę jidysz. Ola Bilińska urzeczywistnia gorące przekonania i dążenie tego nowego pokolenia, którego praca zapewnia trwałą ciągłość kulturową.

 

W obliczu nieporozumień, konfliktów, niegojących się ran i braku dialogu, jedną z dróg pokonania tych przeciwności jest sztuka stwierdziła Bilińska. – A najczystszą i najbardziej abstrakcyjną jej formą jest muzyka. Być może to właśnie ona dociera najgłębiej, ponieważ działa na poziomie emocji. Dotyka najgłębszych, najskrytszych warstw naszego człowieczeństwa.

 

Bilińska jest liderką znanej grupy folkowej Babadag, pisze teksty dla zespołu Muzyka Końca Lata i współpracuje m.in. z Raphaelem Rogińskim, Horny Trees, Andrzejem Smolikiem i Danielem Pigońskim.

 

Laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej 2018 został też Norman Conard, sławny nauczyciel i dydaktyk z Kansas, który razem ze swoimi uczniami w 1998 r. spopularyzował mało znaną historię Ireny Sendlerowej.


# # #

Wystąpienie Oli Bilińskiej podczas gali wręczenia Nagrody im. Ireny Sendlorowej, 28 czerwca 2018 r., jest dostępne poniżej. Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć tutaj.

 

backBtn

up_arrow