Biuro prasowe

backBtn

21.05.2020

TAUBE PHILANTHROPIES MIANUJE DARIUSZA STOLĘ, HISTORYKA I DYREKTORA MUZEUM POLIN (2014-2019, LAUREATEM NAGRODY IM. IRENY SENDLEROWEJ 2020

12 Maj 2020 SAN FRANCISCO – Taube Philanthropies mianował tegorocznym laureatem Nagrody Pamięci im. Ireny Sendlerowej prof. Dariusza Stolę, byłego dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ten wybitny historyk został uhonorowany za wizjonerskie zarządzanie Muzeum POLIN - prestiżową i złożoną instytucją publiczną na światowym poziomie. Niezwykłe sukcesy muzeum były wychwalana i honorowane przez całą kadencję prof. Stoli od marca 2014 roku do lutego 2019 roku.

 

Tegoroczna Nagroda Taube Philanthropies im. Ireny Sendlerowej 2020, nazwana tak na cześć polskiej pracownicy społecznej, która podczas okupacji hitlerowskiej uratowała setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta, została ogłoszona we wtorek 12 maja br. z okazji dwunastej rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej.

 

Prof. Dariusz Stola jest historykiem zajmującym się dziejami Polski w okresie komunistycznym, stosunków polsko-żydowskich i Holokaustu, , migracji międzynarodowych, a także pamięcią społeczną. W 2013 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za badania nad historią najnowszą, a zwłaszcza nad Marcem 1968 r. Prof. Stola jest autorem i redaktorem ponad 150 artykułów i 9 książek. Na czele Muzeum POLIN stanął na początku 2014 r., mianowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Jego pierwszym zadaniem było wielkie otwarcie wystawy stałej w październiku 2014 roku i przygotowanie muzeum do przyjęcia setek tysięcy zwiedzających. Swe umiejętności menedżerskie prof. Stola rozwinął wcześniej jako prorektor wyższej uczelni i kierownik projektów badawczych. Wśród jego licznych wyróżnień jest m.in. tytuł „Człowieka Roku” przyznany przez Gazetę Wyborczą w kategorii Kultura za wybitne zarządzanie Muzeum POLIN.

 

„Dariusz Stola jest najwybitniejszym uczonym i dyrektorem muzeum, o którego pozyskaniu mogliśmy marzyć na pierwsze lata pełnej działalności muzeum, które są zawsze krytycznym okresem dla każdej wielkiej instytucji kultury. Jest odpowiedzialny za wszystkie wybitne osiągnięcia Muzeum POLIN, na każdym możliwym poziomie” – podkreśla Tad Taube, Prezes Taube Philanthropies i Konsul Honorowy RP w San Francisco. „Poprzez Nagrodę Pamięci im. Ireny Sendlerowej, Taube Philanthropies pragniemy wyrazić swoje najgłębsze uznanie i przyjaźń. Czekamy na czas, kiedy będziemy mogli na stałe współpracować z Prof. Stolą.”

 

Od momentu otwarcia Muzeum POLIN w 2013 roku, odwiedziło je 3,75 mln osób, a prawie 2 mln zobaczyło wystawę główną, która została otwarta w październiku 2014 roku. Około 44 proc. z nich pochodzi z zagranicy: największa grupa z Izraela, a kolejna ze Stanów Zjednoczonych. Podczas kadencji prof. Stoli muzeum otrzymało m.in. tytuł Europejskiego Muzeum Roku w 2016 r. i nagrodę EMA (European Museum Academy Award), a w 2017 r. nagrodę Europa Nostra - najważniejszą nagrodę w Europie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z uzasadnieniem tej nagrody, muzeum "stworzyło bezpieczną przestrzeń do prowadzenia dialogu międzykulturowego, oferując tym samym ważną lekcję dla współczesnego świata".

 

„Niezależnie od tego, czy chodzi o zachowanie i przekazywanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce, czy też pogłębianie relacji katolicko-żydowskich, laureat Nagrody 2020 zapoznał ludzi o różnym wieku, i pochodzeniu z kulturą żydowską Polski jako integralną częścią polskiej historii i tożsamości narodowej” – podkreśla Shana Penn, dyrektor wykonawcza Taube Philanthropies i Wicekonsul Honorowy RP w San Francisco.

 

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone plany corocznej ceremonii wręczania nagród, która zazwyczaj odbywa się podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie lub w Muzeum POLIN w Warszawie.

backBtn

up_arrow