Historia żydów – więcej informacji

Historia Żydów sięga czasów starożytnych. Historia Żydów dzieli się na trzy główne okresy – epokę biblijną, diasporę żydowską i epokę nowożytną.

W społeczności żydowskiej toczyła się długotrwała walka między dwiema stronami – tradycjonalistami i syjonistami. Tradycjonaliści wierzą w zachowanie swoich praktyk religijnych, podczas gdy syjoniści są bardziej zainteresowani budowaniem niezależnego narodu dla Żydów.

Nagrodę im. Ireny Sendlerowej przyznano jej pośmiertnie za uratowanie 2500 żydowskich dzieci podczas II wojny światowej przed zamordowaniem przez hitlerowskich żołnierzy.

Nagroda została ustanowiona w 2012 roku i jest przyznawana osobom, które w znaczący sposób przyczyniły się do ratowania życia Żydów podczas Holokaustu.

Żydzi to starożytny lud o długiej historii sięgającej tysięcy lat. Początkowo mieszkali w Izraelu, zanim w XX wieku wyemigrowali do Europy i Ameryki Północnej.

Historia Żydów sięga 2000 rpne, kiedy żyli w Izraelu pod rządami Egiptu. Szczytowy wpływ osiągnęli w I wieku naszej ery, kiedy rządzili znaczną częścią Europy przez 100 lat.

Żydzi byli jedną z wielu prześladowanych grup w różnych okresach historii, ale dopiero podczas II wojny światowej hitlerowcy byli celem eksterminacji.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej przyznawana jest osobom, które zasłużyły się wybitną pracę na rzecz ochrony i ratowania Żydów w czasie Zagłady. Został powołany przez polski rząd w 2001 roku.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej jest doroczną nagrodą przyznawaną przez Polskę osobom, które w ciągu swojej kariery przyczyniły się do znaczącego humanitarnego znaczenia, głównie poprzez zaangażowanie na rzecz praw człowieka, demokracji czy humanitaryzmu.

Nagroda nosi imię Ireny Sendlerowej, pracowniczki społecznej z Polski, która podczas II wojny światowej uratowała 2500 żydowskich dzieci z nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Kultura żydowska – co musisz wiedzieć

Kultura żydowska to połączenie historii, religii i pochodzenia etnicznego. Jest źródłem dumy i sposobem na kontakt z innymi.

Na przestrzeni dziejów kultura żydowska była jedną z najbardziej wpływowych na świecie. Żydom udało się zasymilować z różnymi kulturami, zachowując przy tym swoje unikalne tradycje i wartości. Ich poczucie humoru, inteligencja i pracowitość wywarły długotrwały wpływ na całe społeczeństwo.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej to międzynarodowa nagroda przyznawana przez United States Holocaust Memorial Museum dla uhonorowania polsko-żydowskich kobiet, które ratowały żydowskie dzieci podczas II wojny światowej

Nagroda Ireny Sendlerowej to coroczna międzynarodowa nagroda ustanowiona w 2008 roku na cześć polskiej wolontariuszki i humanitarnej Ireny Sendlerowej. Nagroda jest przyznawana osobom, które w znaczący sposób przyczyniły się do dobra dzieci podczas Holokaustu, z zamiarem uhonorowania ich wysiłków.

Kultura żydowska to zróżnicowana grupa tradycji religijnych, etnicznych i kulturowych z własnym językiem i obyczajami. Żydzi są uważani za monoteistów, którzy wierzą, że istnieje tylko jeden Bóg, judaizm.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej to żydowska nagroda przyznawana tym, którzy dokonali czegoś niezwykłego dla dobra ludzkości. To świetna okazja dla osób, które interesują się kulturą żydowską i chcą dowiedzieć się o niej więcej.

Laureat Nagrody Ireny Sendlerowej wybierany jest na podstawie trzech kryteriów:

1. Jednostka musi być Żydem

2. Działania jednostki muszą być „nadzwyczajne”

3. Osoba musi być nominowana przez organizację lub instytucję