Kultura Żydowska

Nagroda im. Ireny Sendlerowej to nagroda przyznawana osobom, które wykazały się wyjątkową odwagą, poświęceniem, altruizmem i humanitaryzmem w ratowaniu życia dzieci żydowskich podczas Zagłady. Dziś przyznawana jest corocznie osobom, które uważane są za „wybitnych liderów w społeczeństwie” lub „osoby mające znaczący wpływ na społeczeństwo”.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej została ustanowiona przez Światowy Kongres Żydów w 1993 roku. Przyznawana jest corocznie w celu wyróżnienia osób, które wykazały się wyjątkową odwagą, poświęceniem, altruizmem i humanitaryzmem w ratowaniu życia żydowskich dzieci podczas Holokaustu.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej to nagroda przyznawana osobom, które w czasie wojny przyczyniły się do dobrobytu dzieci. Został wprowadzony w 1998 roku na cześć bohaterskiej Polki, która podczas II wojny światowej uratowała ponad 2500 żydowskich dzieci.

Tegorocznymi laureatami są Elie Wiesel i Bernard-Henri Lévy (obaj Żydzi) za ich pracę na rzecz ludzi, ale także za pracę na rzecz innych.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej przyznawana jest osobom, które dokonały niezwykłych czynów w dziedzinie ratowania ludzkiego życia. Została założona przez polski rząd dla jej pracy na rzecz ratowania żydowskich dzieci podczas II wojny światowej.

Sendlerowa była pracownikiem socjalnym, który pomógł uratować 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta podczas II wojny światowej. Pracowała na wiele sposobów, m.in. przemycała ich z getta, dbała o ich utrzymanie i utrzymywała z nimi kontakt po tym, jak zostali przeszmuglowani.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej przyznawana jest osobom, które dokonały niezwykłych czynów w dziedzinie ratowania ludzkiego życia. Została założona przez polski rząd dla jej pracy na rzecz ratowania żydowskich dzieci podczas II wojny światowej.

Nagroda Ireny Sendlerowej

Nagroda Ireny Sendlerowej przyznawana jest co roku tym, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i poświęceniem oraz bezinteresowną służbą ludzkości.

Co roku Fundacja Ireny Sendlerowej, międzynarodowa fundacja praw człowieka powołana przez rząd RP ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, honoruje tą nagrodą 20 osób.

Irena Sendler była polską katolicką pracowniczką socjalną, która podczas II wojny światowej uratowała 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Została uhonorowana nagrodą w 1998 roku, a jej statuetkę można podziwiać w Warszawie.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej, utworzona przez United States Holocaust Memorial Museum i Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, jest przyznawana osobom, które w istotny sposób przyczyniły się do ochrony praw człowieka. W 2018 roku dziennikarka Anna Politkowska została ostatnią laureatką tej nagrody za pracę nad łamaniem praw człowieka w Czeczenii.

Nagroda Ireny Sendlerowej to polska nagroda ustanowiona przez Radę Liderek Świata Kobiet w 2010 roku. Nagroda przyznawana jest kobietom, które w szczególny sposób przyczyniły się do dobra dzieci.

Została wysłana do getta w Zegrzu jako pracownik socjalny i wkrótce zaangażowała się w polski ruch oporu i pomogła uratować ponad 2500 żydowskich dzieci z Holokaustu.

Irena Sendler urodziła się 18 czerwca 1902 roku w Warszawie i zmarła 11 maja 2008 roku w wieku 98 lat.